Güneşte Kalmanın Zararları | İşte güneşin cilde 15 zararı

Güneşte Kalmanın Zararları | İşte güneşin cilde 15 zararı

0 1.665

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Güneşe Maruz Kalmanın Zararları

Güneşe maruz kalma birçok cilt hastalığının ana nedenidir. Ancak, insanların sağlık nedenleriyle düzenli olarak açık hava gezileri yapması gerekiyor. Doktorlar güneşte vakit geçirirken güneş şapkası ve koruyucu kıyafet giymeyi önermektedir. İnsanlar ayrıca ciltlerinin yanmasını önlemek için güneş kremi kullanırlar. Güneşte geçen uzun bir günün ardından, insanlar genellikle çok fazla açık tene sahip olurlar. Bu, geçmişte sahile veya dağlara yaptıkları gezilerden kaynaklanmaktadır. Açık tenin, koyu tonlu tene göre daha kolay yandığını unutmamak önemlidir. Bu nedenle, güneşte vakit geçirirken açık teninizi koruyucu kıyafet ve güneş kremi ile korumanız önemlidir.

Güneş ışınlarında korumasız vakit geçirmek cilt hasarına neden olur. Spesifik olarak, bu saçınıza ve gözlerinize zarar verir. Artı, vücudunuzun cildinizin erken yaşlanmasına yol açan daha fazla pigment üretmesini sağlar. Ayrıca güneş altındayken gözlerinizi korumamak sizi körlüğe yatkın hale getirir. Ek olarak, güneş kremi gözlerinizin yanmasını önler ve onları güvende tutmak kalıcı göz hasarı olasılığını azaltır.

Cildinizi güneşten korumamak erken yaşlanmanıza neden olur. Açık tenli insanlar, ciltleri güneşin ısısına karşı daha savunmasız olduğu için cilt kanseri geliştirme riski daha yüksektir. Açık tenli olanlar da kendilerini UV ışınlarından korumakta zorlanırlar. Bu nedenle doktorlar güneşte vakit geçirirken şapka takmayı ve UV koruması önermektedir. Ayrıca, cildinizi yakma olasılığını önlemek için birkaç saatte bir güneş koruyucuyu yeniden uygulamanız önerilir.

Güneşte durmanın zararları

Ayrıca, açık tenli kişilerin, agresif bir cilt kanseri türü olan melanom geliştirme riskinin diğer kişilere kıyasla daha yüksek olduğunu belirtmek de önemlidir. koyu ten rengine sahip olanlar. Açık tenli kişilerin açık havada güneş şapkası ve koruyucu kıyafet giymeleri önerilir. Şapkalar, güneş ışınlarından kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olan, ışığı engelleyen UV ışınları gibi ekstra bir koruma katmanına sahiptir. İnsanlar ayrıca körlüğe karşı korunmak için dışarıdayken gözlerini UV gözlüklerle kapatırlar.

Güneşe maruz kalmak yüz hatlarınızda ciddi hasarlara neden olur ve zamanla fiziksel ve duygusal olarak zarar görmenize neden olur. Bu nedenle açık teninizi güneşin zararlı etkilerinden şapka ve güneş kremi ile korumanız önemlidir. Bu önlemler olmadan, geçmiş gezileriniz erken kahverengiye dönen çok sayıda açık tene yol açabilir.

Güneşte uzun süre kalmak cildi zararlı UV ışınlarına maruz bırakarak cildin yaşlanmasına, cilt kanseri oluşumuna ve cildin kurumasına neden olabilir. Ayrıca, güneşte kalmak cildin rengini değiştirebilir ve lekelere yol açabilir. Güneşe maruz kalmak ayrıca gözler için de zararlı olabilir ve güneş ışığına maruz kalmak makula dejenerasyonu ve göz katarakt gibi göz hastalıklarına neden olabilir.

Güneşin zararlı etkilerini önlemek için cildinizi güneşten koruma yollarını kullanmalısınız. Bu, cildinizi güneşe maruz bırakmadan önce güneş kremi kullanmak veya güneş gölgesinde kalmak gibi seçenekleri içerebilir. Ayrıca, saatler 12:00 ile 16:00 arasında güneşte kalmamak daha iyidir çünkü bu zaman diliminde UV ışınların daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Güneşte kalmak sağlık açısından zararlı olabilir ancak aynı zamanda cildin vitamin D üretimini de teşvik eder. Bu nedenle, sağlıklı bir dengede kalmak için güneşe maruz kalmak için yeterli zaman ayırmalı ve aynı zamanda cildinizi koruma yollarını kullanmalısınız.

Güneşte durmanın zararları şunlardır:

 1. Cildin yaşlanması: UV ışınları cildin hücrelerini hasarlandırarak cildin yaşlanmasına neden olabilir.
 2. Cilt kanseri: Güneşe maruz kalmak cilt kanseri oluşumuna neden olabilir.
 3. Cildin kuruması: UV ışınları cildin nem dengesini bozarak cildin kurumasına neden olabilir.
 4. Renk değişikliği: Güneşe maruz kalmak cildin rengini değiştirebilir.
 5. Lekeler: Güneşe maruz kalmak lekelere yol açabilir.
 6. Göz hastalıkları: Güneş ışığına maruz kalmak makula dejenerasyonu ve göz katarakt gibi göz hastalıklarına neden olabilir.
 7. Ağır yanıklar: UV ışınları cildi ağır yanıklara neden olabilir.
 8. Yaşlılık lekeleri: Güneşe maruz kalmak yaşlılık lekelerine yol açabilir.
 9. Kırışıklıklar: Güneşe maruz kalmak kırışıklıklara neden olabilir.
 10. Cildin erken yaşlanması: UV ışınları cildin erken yaşlanmasına neden olabilir.
 11. Göz rahatsızlıkları: Güneşin parlak ışığı gözleri rahatsız edebilir ve göz yorgunluğuna neden olabilir. Ayrıca, güneş ışığına maruz kalmak gözlerdeki hassas hücreleri zarar vererek kısa ve uzun vadeli göz rahatsızlıklarına neden olabilir.
 12. Deri enflamasyonu: Güneşe maruz kalmak deride kızarıklık, kaşıntı veya yanma gibi enflamasyon belirtilerine neden olabilir.
 13. Dehidratasyon: Güneşte kalmak, su kaybına neden olarak cildin ve vücudun genel olarak dehidratasyonunu artırabilir.
 14. Uyku bozukluğu: Güneş ışığına maruz kalmak geceleri uykuya dalmanıza engel olabilir ve uyku kalitenizi bozabilir.
 15. Baş ağrısı: Güneş ışığına maruz kalmak baş ağrısına neden olabilir.

Son olarak, güneşte durmak cildinizi zararlı UV ışınlarına maruz bıraktığından, cildinizi koruma yollarını kullanmalı ve güneşe maruz kalmak için yeterli zaman ayırmamalısınız. Ayrıca, doktorunuz veya bir dermatolog ile cildinizin durumunu kontrol ettirmeniz önerilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.